• O nás
 • Partneři
 • Reference
 • Novinky
 • Akce a semináře
 • Kontakty
 • Support
 • Servisní portál
 • MHM Continuous Cloud Infrastructure

  Navigace

 • HDS AMS2000
 • HDS HUS 100 Family
 • HP 3PAR
 • HP MSA 2040
 • Systémy NetApp FAS/V-Series
 • HP 3PAR
 • HDS Virtual Storage Platform
 • Hitachi Virtual Storage Platform G1000
 • Cloud
 • Virtual Instruments
 • Kontaktní informace

  MHM computer a.s.

  U Pekáren 4/1309
  102 00 Praha
  Česká republika

  email: zc.mhm@ofni

  tel:  +420 267 209 111
  fax: +420 267 209 222


  HP 3PAR


  HP 3PAR je vysoce škálovatelná platforma sahající od mid-range modulárních řešení (řada F) až po řešení třídy enterprise (řada P10000). Unikátnost řešení HP 3PAR spočívá mimo jiné ve faktu, že i základní řada F-200 využívá stejný operační systém jako jeho vyšší alternativy, to znamená, že je po softwarové stránce vybavena stejně jako její vyšší řady a umožňuje využívat i Autonomic Storage Tiering, Virtual Domains, Dynamic Optimization, Mesh-Architecture. Řada F je nabízena ve dvou základních provedeních: F-200 a F-400. Výkonnější řada P10000 pak následuje v provedení V-400 a V-800.

  Architektura

  Základní architektura HP 3PARu je klasická modulární. Díky tomu je snadné jakékoli budoucí rozšíření v rámci produktových řad ať už z potřeby většího diskového prostoru či výpočetního výkonu. Z hardwarové výbavy jen krátký výčet: podle modelových řad 2-8 kontrolérů, 2-48 diskových polic pro 16 nebo 40 disků s možností kombinace Nearline, Fiber Channel a SSD disků v jedné polici. Model P10000 V-800 se stal podle uznávaného testu SPC-1 nejrychlejší měřenou sestavou při výkonu 360.000 IOPS z disků. Maximální průchodnost backplane až 112GB/s, 16-1920 disků s celkovou kapacitou až 1,6PB, cache 96-768GB. Jak je vidět, po hardwarové stránce 3PAR není nijak podceněný. Základním nosným kamenem architektury je ale virtualizace. Veškerý diskový prostor je dělený na tzv. chunklety, se kterými nadále systém pracuje tak, aby co možná nejlépe rozprostřel zátěž na co největší počet disků. 3PAR si FC připojením polic nadále drží možnost rozšiřovat systém nejen do sousedních racků, jak je tomu u SAS technologie, ale prakticky kdekoli v serverovně. Je to zajímavé pro konkrétní klienty, určitě pak pro každého, kdo platí prostor u servisního providera. V této nové generaci 3PAR přechází z limitující technologie sběrnic PCI‑X na PCI‑E. Nově tak 3PAR nabízí 8GB FC připojení k hostům a navyšuje průchodnost sběrnic.

  Software

  Co ale dělá 3PAR 3PARem je především jeho softwarová výbava. I v oblasti Enterprise diskových polí jsou některé jeho funkcionality skutečně jedinečné a navíc přenáší tyto vlastnosti i do mid-range prostředí. Mimo rozsáhlé možnosti integrace s často používaným operačním prostředím jako jsou VMWare, Windows, Linux, AIX, Unix, jsou to i další integrační prvky pro náročné aplikace – Oracle, Sharepoint, MS SQL, Vcenter i Microsoft System Center. Podle potřeb daného prostředí můžete volit replikační software, Peer Motion pro on-line migrování mezi 3PARy, Virtual Lock pro uzamykání LUNů, dynamickou optimalizaci pro on-line změny charakteristik LUNů (především typ disků, RAID level), adaptivní optimalizaci pro inteligentní tiering, virtuální domény pro oddělení dat a provozu jednotlivých klientů (ať už jsou klienty různé firmy či třeba pouhá firemní oddělení) a software pro „tenké technologie“, jejichž stručný popis si zasluhuje zvláštní kapitolu.

  Tenké technologie

  Komplexní „thin“ technologie, tedy nejen běžný thin provisioning, ale s tím související funkcionality pro migraci z „tučných“ LUNů do „tenkých“, dále „Thin Persistance“, tedy možnost jednotlivé volumy udržovat tenké i během provozu. Pomyslnou třešničkou na dortu tenkých technologií je „Zero Detection“, která ještě před zápisem do disků on-line třídí provoz a odděluje reálná data od prázdných bloků. To jednak zásadním způsobem šetří prostor na discích a také zrychluje provoz pole, který je obvykle limitován především vlastní rychlostí disků. Využití „thin“ technologií se pochopitelně promítne třeba i do replikací, tedy zásadní úspora v přenosu dat mezi lokalitami.

  ASIC čip

  Jednou z unikátních vlastností řešení HP 3PAR je jistě ASIC čip. Tento čip je zodpovědný mimo jiné za paritní výpočty, které tak dokáže zpracovávat daleko rychleji než běžné procesory. 3PAR je díky tomu velice rychlý i při náročnějších RAID 5 či 6 konfiguracích. Například úspornější RAID5 (3+1) tak ztrácí jen 9% výkonu oproti RAID1, RAID5 (8+1) při obrovské úspoře místa ztrácí jen 19% oproti RAID1. S rychlým výpočtem paritních operací souvisí další důležitá věc a tou je čas potřebný pro rebuild v případě havárie disku. Další z funkcí ASIC čipu je „Zero Detection“. Tato funkce je zásadní jak z hlediska úspory místa, tak i rychlosti zpracování I/O. ASIC čip on-line oddělí reálná data od prázdných bloků a zapíše jen reálná data.

  Diskové pole HP 3PAR StoreServ7000

  HP 3PAR je vysoce škálovatelná platforma sahající od mid-range modulárních řešení (StoreServ 7000) až po řešení třídy enterprise (řada StoreServ 10000). Unikátnost řešení HP 3PAR spočívá mimo jiné ve faktu, že i základní řada StoreServ 7000 využívá stejný operační systém jako jeho vyšší alternativy, to znamená, že je po softwarové stránce vybavena stejně jako její vyšší řady a umožňuje využívat veškeré její softwarové vybavení, které zahrnuje například Autonomic Storage Tiering, Virtual Domains, Dynamic Optimization, Mesh-Architecture. Řada StoreServ 7000 je nabízena ve dvou základních provedeních: 7200 a 7400. Je tedy možné replikovat data například z nejmenšího StoreServ 7200 na enterprise  StoreServ 10800.

  Výhody datového úložiště HP 3PAR jsou především:

  • Efektivita - dokáže snížit pořizovací a provozní náklady až o 50%. Datové úložiště HP3PAR je vysoce autonomní a tím umožňuje snížit náklady na administraci celého systému.
  • Autonomita - HP 3PAR datové úložiště monitorují svou vlastní interní aktivitu a automaticky provádějí úpravy bez zásahu administrátora. Autonomní funkce HP 3PAR jsou jedním z klíčových způsobů, jakým zákazníci snižují celkové náklady na provoz datových úložišť.
  • Multitenancy - Multitenancy umožňuje konsolidací více serverů a úložišť poskytovat úložnou kapacitu více klientům a dosáhnout tak vyšší hustotu virtuálních zařízení než u ostatních podobných systémů.